شرکت های عمرانی که در زمینه ساخت و ساز فعالیت دارند، می توانند برای دریافت رتبه EPC اقدام کنند. این رتبه مشخص می کند که پیمانکارانی که در شرکت فعالیت دارند، دارای گواهی صلاحیت مطابق با آیین نام ارجاع کار و مرتبط با پروژه مورد نظر هستند. در واقع هر پروژه ای که در شرکت انجام می شود، باید توسط ارگان های اجرایی تایید صلاحیت شده باشد.
رتبه EPC برای بخش های مختلف مهندسی، تدارکات، ساختمان و نصب و راه اندازی صادر می شود و مدت اعتبار آن چهار سال است. طبق جدول شماره ۴ و ۵ آیین نامه صدور رتبه EPC، مهندسین بخش های تدارکات، مهندسین بخش نصب و راه اندازی و کنترل کیفیت بایدبا این قوانین مقرر شده در این آیین نامه، هماهنگ و سازگار باشند. در غیر اینصورت صدور رتبه EPC منتفی می شود.

ثبت‌ رتبه EPC و ساخت غیر صنعتی

برای اخذ رتبه EPC باید تخصص ها و رشته کار پیمانکاران در شرکت های عمرانی مشخص شود. بر این اساس تقسیم بندی زیر صورت می گیرد:

  • برای رشته ساختمان: آموزشی ورزشی بهداشتی، مسکونی تجاری اداری، معماری داخلی، نوسازی بافت های فرسوده، مقاوم سازی.
  • رشته آب
  • رشته راه
  • رشته کشاورزی

مزایای ثبت رتبه EPC

وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز به منظور استفاده حداکثری از میزان ظرفیت ساخت داخل و توانمندسازی بخش خصوصی، شرکت هایی که دارای رتبه EPC  هستند را در اولویت واگذاری تسهیلات ارزی و ریالی برای طرح های صنعتی و معدنی قرار داده است. ضمن اینکه شرکت های عمرانی برای اجرای تمامی پروژه ها باید توان خود را به اثبات برسانند که با ارائه رتبه EPC این امر میسر می شود.

شرایط اعطای رتبه EPC

رتبه EPC به شرکت هایی ارائه می شود که در زمینه طراحی مشاوره و اجرا، توانمندی آنها به اثبات رسیده باشد. در این صورت شرکت ها باید ابتدا رتبه ۱ یا ۲ مشاور و سپس رتبه پیمانکاری را کسب کرده باشند. پس از اینکه این مراحل طی شد، مدیر شرکت می تواند درخواست خود مبنی بر دریافت رتبه EPC طرح و ساخت را ارائه دهد که نیازمند گواهینامه مجزا می باشد. به طور کلی برای اخذ رتبه EPC باید شرایط زیر مهیا باشد:

  • برای اخذ رتبه EPC باید از رتبه بندی پیمانکاری استفاده شود.
  • موضوع فعالیت شرکتی که به رتبه EPC نیاز دارد، باید همزمان طراحی و اجرا باشد.
  • چیدمان و گزینش هیات مدیره باید براساس آیین نامه رتبه بندی مشاور صورت گرفته باشد.
  • کسب امتیاز هیات مدیره شرکت باید در رتبه پیمانکار الزامی است. ضمن اینکه دریافت رتبه مشاور نیز به امتیاز پرسنل و کارمندان نیاز است.

فرایند اخذ رتبه EPC

برای دریافت رتبه EPC متقاضیان باید به معاونت نظارت راهبردی به عنوان یک سازمان حرفه ای، مستقل و پیشتاز مراجعه کنند که صلاحیت شرکت در زمینه دریافت رتبه EPC را تایید می کند. هدف از این کار، آگاه‌سازی کارفرمایان پروژه های صنعتی از میزان توانمندی شرکت‌هایی است که اقدام به دریافت رتبه EPC کرده اند. در این صورت کارفرمایان می توانند با آگاهی بیشتر شرکت های توانمند در اجرای پروژه های عمرانی را انتخاب کنند.
معاونت نظارت راهبردی باید توان اجرای کار توسط شرکت های عمرانی را ارزیابی کند. در این صورت بخشی از روند ارجاع کار به پیمانکاران بررسی می شود و شرکت‌های دارنده گواهی صلاحیت برای اجرای طرح ‌های کارفرمایان انتخاب می شوند. در نهایت ضمن ارائه رتبه EPC، پیمانکارانی که صلاحیت لازم را دریافت کرده اند برای بررسی میزان توان اجرای کار گزینش می شوند.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (1 رای)